Klasickou hypotéku asi není zapotřebí nijak dlouze představovat, známe jí všichni a je produktem celé řady bank. Hypoteční úvěr na bydlení ovšem není jediným hypotečním úvěrem, o který je možné v bankách zažádat. Nesmíme opomenout americkou hypotéku, která se v posledních letech stala doslova fenoménem mezi úvěrovými produkty. Víte, jaké jsou mezi těmito dvěma úvěry vlastně rozdíly? Kdy se vyplatí o ně zažádat a jaké jsou podmínky ze strany věřitelů?
Hypoteční úvěr na bydlení
Pojďme si nejprve v krátkosti představit tento úvěrový produkt, o který každý rok žádá tisíce Čechů. Jedná se o účelový úvěr, který je primárně určen k financování vlastního bydlení. K tomu jsou také uzpůsobeny podmínky pro jeho schválení i čerpání. U účelového úvěru je zapotřebí veškeré výdaje spojené s čerpáním dokládat bance za pomoci dokumentů, účtenek a faktur. I díky tomu banky nabízí velmi výhodnou úrokovou sazbu, která se v současné době pohybuje kolem 1,5%.
Hypoteční úvěr musí být čerpán na nemovitost, ale nezáleží, zda se bude jednat o koupi, stavbu nebo třeba rekonstrukci. U všech je však zapotřebí ručit nemovitostí, což může být pro některé žadatele problém. V případě výstavby se však může dlužník zaručit právě danou stavbu, na kterou banka uvolňuje peníze postupně dle fáze výstavby.
Americká hypotéka
Americká nebo také neúčelová hypotéka je mezi žadateli velmi oblíbený úvěrový produkt, kde odpadá řada papírování a byrokracie. Peníze z ní je totiž možné čerpat na cokoliv dle svého uvážení – cestování, studium v zahraničí, bydlení, vlastní automobil atd. Tato benevolentnost je ale do větší míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou, která se v současné době pohybuje kolem 3%.
I zde je zapotřebí proti hypotéce zastavit nemovitost v odpovídající hodnotě, se kterou může banka v případě neschopnosti splácet nakládat dle svého uvážení.
Categories: Nezařazené