Snad nejvíce na očích se mění náš přístup ke světelným zdrojům. Alespoň co se týká jejich ekonomiky provozu. My starší si ještě pamatujeme dobu, kdy bylo v domácnosti běžné, že se pořizovaly žárovky (dnes tepelné zdroje) které měly příkon 100 i 200 či dokonce 250W. Vypadalo to asi takto. V obývací místnosti dvě minimálně 100W žárovky plus nějaká 40-60W nad místem kde se sedělo u čtení a také jedna silnější cca 60W nad jídelním stolem.
V kuchyni panelových domů byly většinou osazeny dvě 80W zářivky a ve světle pod linkou jedna 40W. V ložnici stačila klasická 60W ve stropní lampě a dvě 40W na nočních stolcích. Dětský pokoj měl opět u stropu až 100W a potom dvě lampičky u postýlek a dvě u pracovních stolků Vše bývaly 25W. No a pak máme ještě žárovky na chodbě, v koupelně a na záchodě. Dejme tomu 3 hlavní zdroje světla po 60W a světla nad zrcadly dohromady 4 x25W. Spočítejme dohromady okamžitou spotřebu. V době mého mládí, kdy se zrovna moc nešetřilo, by se v případě rožnutí všeho osvětlení začaly elektrické hodiny pořádně roztáčet. Okamžitá spotřeba 1,14kWh! Jen na osvětlení!
Jak šla doba, začaly se vyvíjet účinnější žárovky. Měly lepší světelný efekt. Časem se u klasické žárovky začaly měnit technologie. Docela zásadní změnou, byl nástup tzv. Halogenových žárovek. Byly sice dražší, za to k dosažení té samé intenzity světla potřebovaly zhruba poloviční příkon. To znamená, že pokud by svítily dostatečně dlouhou dobu, díky nižší spotřebě by si vydělaly na vyšší pořizovací náklady. A pokud by svítily i o něco déle, začaly by šetřit i kapsu jejich majitele. Některé halogenové žárovky vydržely fungovat opravdu dlouho. To se ale netýkalo takých těch nejlevnějších, po které jaksi každý šetřílek na první pokus šáhne. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že jejich úmrtnost byla vysoká.
Dnes již trh začala ovládat LED technologie. Příkon je někde na desetině žárovek ze začátku článku. Kromě úspor si lze zvolit teplotu světla a tím i vylepšit světelný komfort v dané prostoře. Díky nízkému příkonu, produkují velice málo tepla, což má mimo jiné i vliv na to že se teplem nezničí. Jejich výdrž je v úrovních tisíců hodin. A co je nejdůležitější. I ty nejlevnější LED světýlka jsou poměrně spolehlivé. Jsou však omezeny na luxusu užívání. Nejdou například zabarvovat či plynule stmívat.
Odpověď na otázku z titulku článku tedy zní. Ano dnes se vyplatí jít po úsporách. Začněte měnit své stávající osvětlení za LED technologii. Ušetříte své peníze a v konečném důsledku podpoříte i životní prostředí.
Categories: Nezařazené